Analiza funkcji odkurzacza centralnego

Tradycyjne odkurzacze wykorzystywane w gospodarstwach domowych charakteryzują się tym, że powietrze zawierające rozproszony kurz pozostaje w sprzątanym pomieszczeniu po zakończeniu odkurzania. Zawartość alergenów obecnych w zawiesinie powoduje reakcje alergiczne u osób uczulonych na pyłki oraz chorych na astmę. Niestety, nawet filtry wodne stosowane w niektórych odkurzaczach nie rozwiązują tego problemu, ponieważ zanieczyszczenia wymieszane z drobinami pary wodnej sprzyjają jedynie powstawaniu wilgoci prowokującej ekspansję flory bakteryjnej.

Natomiast odkurzacz centralny jest rozwiązaniem wygodniejszym i bardziej higienicznym. Obsługa odkurzacza jest niezwykle łatwa, potrzeba jedynie włożyć końcówkę lekkiego węża ssawnego do gniazda, który uruchamia jednostkę centralną. Odkurzacz centralny instalowany jest na stale w pomieszczeniach takich jak piwnica, kotłownia, strych lub garaż i idealnie sprawdza się w hotelach, apartamentowcach, biurach oraz warsztatach. Jednostka centralna odkurzacza jest połączona przewodami systemowymi z gniazdami ssawnymi – na każdej kondygnacji sprzątanego budynku montowane jest jedno gniazdo, co umożliwia oczyszczanie pomieszczenia bez potrzeby przenoszenia urządzenia.

Uruchomienie odkurzacza centralnego polega na wetknięciu wtyczki zestawu sprzątającego ze zdalnym sterowaniem do jednego z gniazd ssawnych. Włączenie jednostki centralnej odkurzacza odbywa się za pomocą włącznika zlokalizowanego na rękojeści zestawu sprzątającego. Podczas odkurzania w pojemniku odkurzacza centralnego następuje odseparowanie kurzu od powietrza, a sam pojemnik oczyszczany jest raz na parę miesięcy. Powietrze zassane przez urządzenie zostaje odprowadzone na zewnątrz budynku, dzięki kanałowi wentylacyjnemu bądź za sprawą wyrzutni w ścianie. Cechą odkurzaczy centralnych jest także odizolowanie akustyczne jednostki centralnej od pomieszczeń mieszkalnych, umożliwiające naprawdę ciche odkurzanie w dowolnych godzinach.