Badanie nasienia host

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest niezależnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które pochodzą z wnętrz i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Jak powinno odbyć się badanie?Badanie to powinno się zbudować w punkcie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je przeprowadzić też po różnego typie obrazach w strefy krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed rozpoczęciem do badania muszą zostać spełnione określone standardy. Negatywnie na produkt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna zostać dostana w stanie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (często te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a i nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna i zostać wręczona w właściwi rodzaj.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich moc i ruchliwość). Dodatkowo wyświetla się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są także inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u ludzi zajmuje się i różnego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i wszelkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią stanowić również wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje obecne tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono rób łączenia się przeciwciał z plemnikiem. Musi stanowić ich tak dużo wiele, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i innego typie infekcje. W punkcie ich usunięcia realizowane są badania mikrobiologiczne.