Eksplozje w glowie

Bezrobotni, zapisani w urzędach pracy mogą czekać na 40 tys. zł dotacji, że zdecydują się na wstęp działalności gospodarczej. Procedura nie jest zbyt skomplikowana, a wysokość dofinansowania zachęca do przyjęcia ryzyka.

Jednak, aby zaczęta praca przyniosła oczekiwany rezultat należy znacznie się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne jakie trzeba będzie wydawać oraz dodatkowe obostrzenia płynące z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy dokładnie określić rodzaj pracy gospodarczej jaka będzie przeprowadzana, formę opodatkowania oraz zapisać się do ZUS. Mając prawa do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w tekście ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe raty na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj prac gospodarczej, prowadzonej na sytuacja osób fizycznych określi termin instalacji kasy fiskalnej. W niektórych przypadkach kasę należy zainstalować przed dokonaniem pierwszej sprzedaży, w przyszłych w jasnym terminie, i w następnych przypadkach po dokonaniu określonego obrotu. Dlatego już wcześniej trzeba rozglądnąć się za dobrym urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje pełny wachlarz typów urządzeń fiskalnych, odpowiednio dobranych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – termin tenże nie jest specjalny, tak więc zawiadomienie można wrzucić w urzędzie nawet dzień przed instalacją. Następnie w przeciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w właściwym terminie, złożono odpowiednie materiały do urzędu można się starać o zwrot poniesionego kosztu na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Kolejna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W niektórych wypadkach warto zapisać się jako podatnik VAT, czasami pomocna jest zwłoka przynajmniej do momentu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W pewnych branżach, np. handel paliwami lub metalami prawymi nie jest nadzieje z wykorzystania ze zwolnienia, wtedy z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zarejestrować się na papieru VAT-R.