Ginekolog endometrioza lodz

Endometrioza jest chorobą, na którą planują tylko osoby. Stanowi ostatnie choroba, w której komórki śluzówki macicy unoszą się po organizmie i wdrażają się w dalekie organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę choruje co szósta osoba w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej powstaje na jajniku. Innymi miejscami gdzie pewno się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak jeszcze pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym polem do powstania endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W zależności od jej położenia daje różne objawy. Najczęściej przecież jest to ból przed zaś w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym obrazem istnieje dodatkowo ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w zasięgu miednicy. Bardzo trudnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umiejscowione w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Wchodzące do tego schorzenia w prac hormonów, jajniki przyczyniają się do zwiększonej liczby poronień i ważnego utrzymania ciąży.

Badanie
W badaniu endometriozy bardzo znaczący jest problem z kobietą. Następnym krokiem jest przeprowadzenie badań. Konieczne jest spełnienie bardzo istotnego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Może ono iść farmakologicznie lub chirurgicznie. Zależne stanowi zatem z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne liczy na stosowaniu wystarczającej ilości hormonów i środków przeciwbólowych. Terapia przy użyciu hormonów uznaje za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników a co za tym idzie do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne liczy na wykonaniu zabiegu operacyjnego, podczas którego usuwane jest ognisko z skórą endometrium lub bardziej inwazyjnie leczony jest jajnik, lub nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć dużą w działaniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może nastąpić jej nawrót.