Jak sobie radza miedzynarodowe firmy

Niektóre osoby, dla których prowadzenie przedsiębiorstwa jest czarną magią, mogą zachodzić w głowę, w jaki sposób międzynarodowe korporacje radzą sobie ze wszystkimi formalnościami. Praktycznie każda umowa, każdy zatrudniony pracownik, każdy przyjęty czy sprzedany towar wiążą się z robotą papierkową i to często bardzo czasochłonną. Przeciętny Kowalski traci sporo czasu na rozliczenie swojego PIT-a, a jak tu rozliczyć PIT-y kilku tysięcy pracowników z całego świata?

Odpowiedź jest bardzo prosta – komputery. Postępująca informatyzacja przeniknęła praktycznie do każdej dziedziny biznesu i na dobre się tam osiadła. Wystarczy zatrudnić kilka osób zaznajomionych z obsługą konkretnych programów, a będą one w stanie zająć się praktycznie formalnościami w obrębie całej firmy. Przykładowo, comarch altum to program dla firm międzynarodowych, który przystosowany jest właśnie do globalnego biznesu. Jeżeli znajdzie się pracownika, który będzie potrafił się w jego obrębie poruszać, to dla właścicieli znika cała masa formalności.

Dlatego też dobrzy menadżerowie powinni wykazywać się swego rodzaju wizjonerstwem i postępowym myśleniem. Jeszcze kilkanaście lat temu niektóre firmy niechętnie wdrażały specjalistyczne oprogramowanie do swoich przedsiębiorstw i wiele spraw załatwiały na piechotę, tracąc przy tym całą masę czasu, którą można wykorzystać na ekspansję firmy. Teraz programy komputerowe wspomagające zarządzanie stanowią chleb powszedni i ciężko wyobrazić sobie dobrze prosperującą firmę bez takiego wspomagania. Należy być otwartym na wszelkie nowości na rynku, dociekać i eksperymentować. Trzeba być o krok przed konkurencją, tylko wtedy można osiągnąć prawdziwy sukces. To jest właśnie tajemnica międzynarodowych korporacji, które obracają milionami – ich właściciele nie boją się ryzykować i wdrażać innowacji.