Kasy fiskalne to musisz wiedziec

Prowadzenie własnego biznesu, oprócz nakładów finansowych, wymaga od przedsiębiorcy znajomości prawa i przepisów finansowych. Decydując się na założenie działalności gospodarczej warto zasięgnąć praktycznych rad i zdobyć przydatne informacje.

Przede wszystkim warto określić branżę, w której firma będzie działała. Jeśli mamy zamiar prowadzić sprzedaż towarów i usług osobom prywatnym, musimy zaopatrzyć się w kasę fiskalną. O ile kilka lat temu był to bardzo poważny wydatek, o tyle dziś mnóstwo firm na rynku oferuje kasy fiskalne tanio i dobrej jakości.

Każdy przedsiębiorca musi wiedzieć, że sam zakup urządzenia to dopiero początek. Każda kasa fiskalna musi zostać zarejestrowana we właściwym Urzędzie Skarbowym. Niestety to dość skomplikowany i wieloetapowy proces.

Przede wszystkim przedsiębiorca musi określić ilości kas, które będą rejestrowały obrót. W formie pisemnej trzeba wysłać oświadczenie z dokładnym adresem ich działania. To jednak dopiero początek.

Już po wizycie w Urzędzie należy dokonać fiskalizacji kasy. To nic innego jak rozpoczęcie rejestracji obrotu i uruchomienie pamięci urządzenia. Ważne, by ten proces odbywał się w obecności pracownika serwisu. To konieczne, w przeciwnym razie kasa nie będzie w stanie prawidłowo – i przede wszystkim legalnie – spełniać swoich funkcji.

Finalny etap to ponowna wizyta w Urzędzie Skarbowym i zgłoszenie kasy fiskalnej. Wystarczy wypełnić dwuczęściowy druk. Później już można zacząć używać kasy fiskalnej.

Czy to już wszystko, co musimy zrobić? Tak, ale jednocześnie każdy przedsiębiorca musi pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzenia. To obowiązek narzucony przez polskie prawo. Jego niewypełnienie to nic innego jak wykroczenie finansowe – często bardzo bolesne w skutkach. Na szczęście wiele firm oferujących sprzedaż kas fiskalnych jednocześnie zajmuje się ich serwisem i ewentualną naprawą. Przy wyborze firmy warto dokładnie sprawdzić, czy ta również oferuje pomoc już po samej sprzedaży.

Rozwijający się rynek usług spowodował, że nie brakuje firm oferujących sprzedaż kas fiskalnych. W końcu w takie urządzenia muszą zaopatrzyć się nie tylko sklepy, ale także fryzjerzy czy lekarze.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl