Podatki kasa fiskalna i inne obowiazki

Bezrobotni, zarejestrowani w urzędach pracy mogą liczyć na 40 tys. zł dotacji, jeżeli zdecydują się na otwarcie działalności gospodarczej. Procedura nie jest zbyt skomplikowana, a wysokość dofinansowania motywuje do podjęcia ryzyka.

Jednak, aby rozpoczęta działalność przyniosła oczekiwany rezultat należy dobrze się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne jakie trzeba będzie płacić oraz dodatkowe obostrzenia wynikające z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy precyzyjnie wskazać rodzaj działalności gospodarczej jaka będzie prowadzona, formę opodatkowania oraz zarejestrować się do ZUS. Mając uprawnienia do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w druku ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe składki na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj działalności gospodarczej, wykonywanej na rzecz osób fizycznych określi termin instalacji kasy fiskalnej. W niektórych przypadkach kasę należy zainstalować przed dokonaniem pierwszej sprzedaży, w innych w określonym czasie, a w pozostałych przypadkach po osiągnięciu określonego obrotu. Dlatego już wcześniej trzeba rozglądnąć się za odpowiednim urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje szeroki wachlarz modeli urządzeń fiskalnych, odpowiednio dostosowanych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – termin ten nie jest określony, tak więc zawiadomienie można złożyć w urzędzie nawet dzień przed instalacją. Następnie w przeciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w obowiązującym terminie, złożono stosowne dokumenty do urzędu można się starać o zwrot poniesionego wydatku na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Następna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W niektórych przypadkach warto zarejestrować się jako podatnik VAT, czasami wskazana jest zwłoka przynajmniej do momentu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W niektórych branżach, np. handel paliwami lub metalami szlachetnymi nie ma możliwości z skorzystania ze zwolnienia, wtedy z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zarejestrować się na druku VAT-R.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl