Rozwoj technologii a stosunki miedzyludzkie

Bardzo duży wzrost technologii sprawił, iż dzisiejsze kasy fiskalne mają wiele rozmaitych funkcji, które nie tylko pozwolą na ewidencjonowanie sprzedaży, lecz również ułatwiają zarządzanie jednostką, chociażby usprawniają obsługę klientów, skracają czas niezbędny na inwentaryzację, idą na całą kontrolę pracy kasjera, jak również kontrolę zapasów magazynowych.

Kasy novitus cechuje wysoka funkcjonalność, potrafią one ponad współpracować z całym szeregiem urządzeń, możemy do nich podłączyć np. komputer, czytnik kodów kreskowych, czytnik kart magnetycznych oraz czytnik kart chipowych, terminal kart płatniczych, czy wagę elektroniczną. Jednym słowem, dzisiejsze kasy fiskalne chodzą do nieco dużo złożonych urządzeń elektronicznych niż te sprzed kilku laty także są tak złożoną konstrukcję.

Które posiadamy charaktery kas fiskalnych? Zwykle kasy fiskalne liczymy na dwie grupy – kasy Electronic Cash Register w projekcie ECR oraz kasy Electronic Point Of Sale- POS, zwane także kasami komputerowymi. Te dwa sposoby kas cechuje kilka inny zakres możliwości, który jest pochodną ich parametrów technicznych. Mówiąc jak szybko, kasy ERC trzymają w kontaktu do walut POS niezwykle ograniczone możliwości rozbudowy i formie, a także odznaczają się ograniczoną myślą i wgranym na określone oprogramowaniem. Istotna dla kas ERC pamięć RAM ma pojemność od 1 do 8 MG, a czyli po paru latach użytkowania, nie jest obecnie na niej znaczenia i łatwo przyznaje się do współpracy. Istnieje stale jedna, interesująca różnica – aczkolwiek do kasy ERC jesteśmy nadzieję podłączenia innych urządzeń peryferyjnych, w ostatnim również komputer, nie jest możliwe poprowadzenie sprzedaży z rządu programu komputerowego – do tego konieczna jest nam obsługa kasjera.

Wśród kas typu ERC wyróżniamy: -kasy przenośne – o niewielkich gabarytach i z ograniczonym zakresem funkcji. Istnieją owo narzędzia przeznaczone między innymi dla tych użytkowników, którzy wykonują paragony, których treść się powtarza. -kasy jednostanowiskowe – potrafią mało więcej, niż kasy mobilne, można do nich podłączyć chociażby wagę, komputer, a też czytnik kodów zaś w współczesny metoda coś poprawić ich konfigurację. - kasy systemowe – są wyposażenie większych przedsiębiorstw, w jakich jest dużo stanowisk kasowych.

Kasy POS – są bardzo zaawansowaną technologicznie grupą urządzeń rejestrujących. Oczywiście należałoby je określić komputerami, jakie są przystosowane do ewidencjonowania obrotów, a jeszcze realizacji kilku innych funkcji, które są powiązane z magazynowaniem towarów, a i ich sprzedażą.