Uklad optyczny mikroskopu

Mikroskopy laboratoryjne (określane także mianem mikroskopów optycznych), to danie mikroskopowe, które do powstawania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez system optyczny. Mikroskopy gromadzą się zwykle z wyboru soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie używane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w wielu dziedzinach nauki do badań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy polecane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych a w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Oraz w nauce chemii i fizyki mikroskopy stosowane są nawet w krystalografii czy metalografii. Geolodzy stosują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w interesie optycznym (niekiedy wymienia się je to mikroskopami świetlnymi), bywają też grane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z wiedz ścisłych. Badany obiekt obserwowany jest dokładnie przez okular lub na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest dana przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka jest powiązana z długością fali światło, z serii za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, a we dzisiejszych mikroskopach optycznych można zdobyć powiększenia ponad tysiąckrotne.